Amióta a moldvai magyar pedagógusok részt vesznek a Lakiteleki Népfőiskola továbbképzésén, érezhetően erősödött a közösségük is. A szakmai elmélyülés mellett közösséggé is formálódnak a Lakiteleki Népfőiskola továbbképzésén részt vevő csángó magyar pedagógusok – emelte ki lapunknak adott interjújában a program hangsúlyait Lezsák Sándor, a népfőiskola vezetője, az Országgyűlés alelnöke.
Lezsák Sándor moldvai csángó magyar pedagógusoknak tart előadást. Fotó: Belicza András Moldvai csángó magyar pedagógusoknak tart szakmai továbbképzést a Lakiteleki Népfőiskola április harmadika és nyolcadika között. A továbbképzésre, amelyet a jelen keretek között hatodik alkalommal rendeznek meg, az idén csaknem negyven moldvai pedegógus érkezett.
A programról Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakiteleki Népfőiskola vezetője, a térség országgyűlési képviselője lapunknak elmondta: közel tíz éve minden tavasszal vendégül látják a moldvai falvak magyar tanítóit. Ők az idén, a szakmai program részeként, előadást hallgathattak többek között Horváth Zsolttól, a Hungarikum Bizottság értéktárak kialakításáért felelős koordinátorától a moldvai magyarok körében dolgozó értékfeltáró kollégium munkájáról.
Kárpáti Árpád, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezető igazgatója pedig a Románia területén induló kulturális közfoglalkoztatási programot ismertette. Az erről szóló kormánydöntés értelmében az idén késő tavasztól nyolcszáz erdélyi, partiumi és csángó kulturális szervező kezdheti meg munkáját a helyi magyar közösségeket segítve, és tervbe van véve a program kiterjesztése Kárpátaljára, Felvidékre és a Délvidékre is.
Lezsák Sándor kiemelte: a továbbképzés a szakmaiság elmélyítése és a hungarikumok megismertetése mellett nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a résztvevők minél inkább közösséggé formálódjanak. Mint fogalmazott, a szórványmagyarságban általános jelenség a tanítók elmagányosodása, hiszen van, aki csak heti egy-két órában foglalkozhat oktatással.
Az ilyen találkozók azonban sokat segítenek abban, hogy szorosabbra fűzzék az egymás közti kapcsolatokat. „Egész másként érkeznek most a résztvevők, mint az első években: barátságok épültek, és érezhetően fejlődött az önszerveződésük, amiben nagy szerepe volt Márton Attilának, a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program koordinátorának is” – tette hozzá.
Lezsák Sándor a közösségformálást hangsúlyozva megemlítette, hogy vezetésével pénteken összetett, többféle hungarikumra kiterjedő kirándulást tesznek a környéken. Az útvonal érinti Petőfiszállás-Pálosszentkutat, ahol a tanítók az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok rendtagjaival találkoznak. Szankon megismerik az Ízek Házát, a hungarikumebédnek pedig része lesz többek között egy szürkemarhából készült pörkölt is.
Magyar Hírlap
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!