Több száz alkotó és alkotóközösség vett részt a múlt hét csütörtökön megrendezett Kárpát-medencei alkotópályázat díjkiosztóján és a kiállítás megnyitóján, a Lakitelek Népfőiskolán. 19 megyéből és a határon túlról is érkeztek művészek, akik a komatál hagyományok újraélesztése és közösségerősítő szerepe miatt vettek részt a programban.
A Nemzeti Művelődési Intézet 2012 óta dolgozik azon, hogy a Kárpát-medencében lévő kistelepüléseket és a nagyvárosok helyi kisközösségeit megerősítse. Céljuk, a komatál hagyományok újraélesztése, népszerűsítése. Ennek kapcsán rendezték meg ma a Lakitelek Népfőiskolán „A komatál hagyományok közösségerősítő szerepe” című konferenciát és díjátadót.
,,Az ilyen és ehhez hasonló alkalmak tudnak abban segíteni, hogy valóban közösséggé váljunk egymásért, egymásnak, ne csak saját magunknak, ahogy ezt a fogyasztói társadalom diktálja. A Komatál pontosan egy ilyen típusú kezdeményezés, illetve szép hagyomány."
Így nyitotta meg Dr. Beneda Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának családpolitikáért felelős helyettes államtitkára az eseményt. A Nemzeti Művelődési Intézet kulturális alapon szerveződő civil közösségek megerősítését tűzte ki célul. Ezek nem feltétlenül bejegyzett szervezetek, hanem olyan alkotóközösségek, akik egy-egy kulturális érdeklődési kör mentén szerveződnek.
,,Kerestük mindig azokat a programokat, amelyekre legalább 3-5 ember összejön, beszélget és viszi tovább a magyar kultúrának a kincseit, amelyek évszázadokon keresztül továbböröklődtek a hazánkban, illetve a Kárpát-medencében. Ilyen állomáson vagyunk most, a Komatál program évszázadokon keresztül meghatározta azt a fajta közösségi szellemiséget, ami a rokoni szálakon túl, a barátokat is összekötötte, a keresztszülőket is, a szomszédokat is, amelyben gondoskodtak egymásról az emberek. Akár gasztronómiai kultúrájuk, akár tájbeli kultúrájuk kapcsán" - mondta Závogyán Magdolna.
A magyar kultúrában igen jelentős szerepet tölt be a gyermek étkeztetése, mind a keresztény, mind a népi kultúrának köszönhetően. A Nemzeti Művelődési Intézet, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Népfőiskola Alapítvány és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete egy olyan három éves programot indít el, amellyel a magyar kultúra hagyományait próbálja meg a 21. századba ágyazva újra ténylegesen élő kultúrává tenni. A program célja, hogy minden új magyar gyermek születésekor olyan 12 fős közösségek jöjjenek létre, akik vállalják, hogy 12 napon keresztül elviszik az ételt az újszülött gyermekes családoknak. A pályázat hosszú távú célja nemcsak az, hogy megalapozza a hagyomány újraélesztésének folyamatát, hanem az is, hogy megteremtse annak tájegységekre jellemző egyedi eszközrendszerét, kellékeit, a komatálat és a komakendőt. A mai rendezvényen a hagyományhoz kapcsolódó kellékek megalkotóit díjazták.
Dr. Gulyás Antalné két komakendővel járult hozzá a hagyomány újraélesztéséhez. Az országból és a határon túlról mintegy ezer alkotás érkezett. Fazekas- és bőrmunkák, szövetek, hímes tojások, komatálak, valamint ezek gazdag változata színesítette a beküldött munkákat. A csodálatos kézimunkákat saját készítésű étellel megtöltve fogják eljuttatni az új élettel gazdagodó családoknak.
,,Nagy László költő szavait idézem: Műveld a csodát, ne magyarázd! Itt művelik a csodát az alkotók, a kézművesek, akiknek meggyőződésem, nagy jövője van, hiszen újra visszajön a kézművesmesterség reneszánsza, érzékelni ezt a világban" - mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke.
hiros.hu
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!