Életfa, életvirág címmel, a kecskeméti Zöldház Rajzstúdió növendékeinek alkotásaiból nyílt kiállítás szombaton, a Lakitelek Népfőiskola Kölcsey Házában. A tárlatot Geröly Tibor nyitotta meg.
– Bagi Ferenc, lakiteleki plébános őriz egy kötetet, melyet egyszer mi hoztunk neki Padovából. A könyv Giottoról (di Bondone), a korai reneszánsz (trecento), vagyis a tizenharmadik század nagy olasz festőjéről, szobrászáról és építészéről szól, aki egy alkalommal azt a megbízást kapta egy Padovában élő zsugori és súlyos betegségen átesett földesúrtól, hogy olyan freskókkal díszítse fel a templomát, melyeket az egyszerű emberek is megértenek. Giotto elvállalta a felkérést, és legott hozzá is fogott megvalósításához. Jézus életének fontosabb eseményeit, állomásait vitte fel a templommennyezetre. Csupa hagyományos vallásos témát, ám olyan erőt sugárzó képekben, melyek révén az írni-olvasni nem tudó hívek is közelebb kerültek a vallás, de elsősorban a teremtő Isten megértéséhez – kezdte megnyitó beszédét Geröly Tibor, a budapesti székhelyű Művészetbarátok Egyesületének elnöke. Elmondta, Lezsák Sándor, a kiállításnak otthont adó Lakitelek Népfőiskola vezetője már fiatal pedagógusként, és nem utolsó sorban íróként megértette, hogy hagyni kell kibontakozni az ifjú tehetségeket. Igazát bizonyítják a kiállított képek, melyek némelyike egészen megdöbbentő módon ábrázolja a napjainkban aggasztó méretűvé vált levegő- és környezetszennyezést.
– Egyetlen kép alatt sincs feltűntetve cím. Mert nem is szükséges! Minden kép arról szól, amit a látogatónak mond. A látogató dönti el, mi az, amit magáévá tesz, amit befogad a látottakból – hangsúlyozta Geröly Tibor. – Nos, ennek a kicsi, de összeforrott közösségnek a képei a könyörtelen valóságot tárják elénk. Megmutatják, milyen felelőtlen tudatossággal tesszük tönkre Földünk levegőjét, vizeit, hogyan pusztítjuk ki az erdőket, szennyezzük használhatatlanná a termőtalajt – tette hozzá.
A megnyitó után Lezsák Anna, a Népfőiskola programszervezője egy-egy ajándékcsomaggal jutalmazta a kiállítás alkotóit és Kádasi Laurát, a közösség vezetőjét.
A kecskeméti Zöldház Rajzstúdió tizenhárom éve alakult. Növendékei Kádasi Laura művésztanár irányításával egyfelől betekintést nyerhetnek abba a csodálatos világba, amely a színek, formák révén tárul ki előttük. Másrészt megtanulnak látni, hogy észrevegyék azokat az olykor jelentéktelennek tűnő apróságokat, mint egy bogár, egy aprócska virág, vagy egy vízcsepp ragyogása, melyek puszta látása örömmel, békével tölti el a szépség iránt fogékony emberek lelkét. Mert épp ez a stúdió célja, vagy akár jelszava: átadni másoknak, megosztani az emberekkel a látásból fakadó örömet, a szép iránti fogékonyságot. Ez a két szempont nem csupán tevékenységüket határozza meg, hanem olyan szemléletmóddal és erővel is felruházza a stúdió valamennyi növendékét, melyek birtokában az élet bármely területén biztonsággal helytállnak.