Bemutatták a Táborszemle című kötetet

Részletek Készült: 2017. november 04. szombat, 08:19 A RETÖRKI konferenciatermében mutatták be október 18-án az intézet legújabb kiadványát, a nyolc tanulmányt tartalmazó, az egykori ún. „szocialista tábor” országainak legújabbkori történetét, a változásokhoz vezető utakat és azok lezajlását ismertető, Táborszemle című kötetet.

A RETÖRKI konferenciatermében mutatták be október 18-án az intézet legújabb kiadványát, a nyolc tanulmányt tartalmazó, az egykori ún. „szocialista tábor” országainak legújabbkori történetét, a változásokhoz vezető utakat és azok lezajlását ismertető, Táborszemle című kötetet.



Bíró Zoltán főigazgató bevezetőjében kiemelte: több szempontból különleges munkáról van szó, hiszen a közelmúltban elhunyt munkatárs, Juhász György által kidolgozott, önmagában is izgalmas és eredeti koncepció jegyében kellett összeállítani, befejezni egy olyan munkát, amely éppen az egységesnek, „tábornak” mondott szovjet érdekszféra államainak egymástól nagyon is eltérő különbségeire mutat rá.


Ezután Domonkos László, a RETÖRKI külsős munkatársa, a kötet szerkesztője mutatta be a könyvet. Hangsúlyozta: kétféle szempontból is egyedinek nevezhető a Táborszemle. Egyrészt - Juhász György ötletének köszönhetően – az egyes írásokba mintegy „be-beékelve” olyan rövid, informatív, kiemelt „betéteket” találni, amelyek tömören, találóan megvilágítják az adott állam különféle, rendkívül jellemző sajátosságait, az albániai „bunkerdőktől” az NDK-turmixgépig, („a kivehető ajtósig”), a huszadik század nyolcvanas éveiben már kifejezetten abszurdnak számító őrült Ceausescu-kultusztól a lengyel katolicizmusig és szamizdat-irodalomig. A gondosan válogatott képanyag ugyancsak a legkarakteresebb vizuális jellemzőket igyekszik felmutatni.

Másrészt tudatosan törekedtek a kötetben szereplő írások nyelvezetében, stílusában a színes, érdekfeszítő hangra, az eleven, élvezetes tolmácsolásra, bemutatásra  - ily módon is jelezni próbálván, hogy ami tudományosnak, elemzőnek s ekképpen  igényesnek tekinthető, nem feltétlenül és szükségszerűen kell, hogy unalmas, száraz, nehezen emészthető legyen…

A kötet bemutatása után a jelenlévő szerzők – Botlik József, Zsebők Csaba és Riba András László – ismertették írásaik kapcsán a közérdeklődésre számot tartó tudnivalókat.

retorki.hu