A VI. Martosi Szabadegyetem vendége volt Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, aki a harminc évvel ezelőtti lakiteleki találkozóról és a rendszerváltás mozzanatairól beszélt. Az előadást követően a Felvidék.ma kérdéseire közösségeinkről, az összetartozásról és a felvidéki viszonyokról mondta el véleményét.
Milyennek a benyomásai a Martosi Szabadegyetemről?
Különféle közösségek meghívására közel öt évtizede járok a Felvidékre. Többek között a szabadegyetemhez hasonló rendezvényeken is rendszeresen megfordultam. Van egy kialakult képem az itt élőkről. Gubík Lászlóval is huzamosabb ideje kapcsolatban állok. Látom, hogy a Martosi Szabadegyetem egy építkező elképzelés, nagy önfegyelemmel és türelemmel lépésről lépésre építik ki a népfőiskolának is tekinthető szabadegyetemet. Bizalmi tőkével építkezik, ez egy fontos alapja a rendezvényfolyamnak. Építkező és közösségfejlesztő népfőiskola tehát a Martosi Szabadegyetem.
A főszervezők, illetve a társszervezők is arra törekednek, hogy az egyének sikerélményt szerezzenek itt, Martoson. Fontosak az egyéni sikerek. Jó érzés azt is érzékelni, hogy megfelelő politikai, egyházi és civil intézmények vannak jelen, melyek a nemzetközösség kis köreiként működnek, együttműködnek.
Milyennek látja a felvidéki magyarság helyzetét?
Jómagam és a környezetem is egységes magyar nemzetben gondolkodik, hiszen például csak egységes magyar irodalom létezik. Számomra életidegen a csehszlovákiai magyar irodalom kifejezés. Manapság reneszánszát éli ez a gondolatiság.
A határok mára jelképessé váltak. A tét az, hogy mennyire tudjuk a helyi magyar értékeket megerősíteni. Ezt a közösségek számára sikerélményként lehet kezelni. A Magyar Értéktár Kollégiumok kapcsán is tapasztalom, hogy a fiatalok érdeklődnek a helyi értékeik iránt, melyek nemzeti örökségük fontos részei. Egészséges virtus is érzékelhető, ezt kell felerősíteni a közösségeinkben, ez erősíti a térség gazdagságát. Csupán együttes összefogással lehetséges a Kárpát-medence felemelkedése.
Hogyan értékelné a magyar-szlovák viszonyt?
A migránsválság okozta veszélyérzet sajátos együttműködési lehetőségeket hozott felszínre. Olyan folyamat közepén vagyunk, amikor a veszélytudat összehozza a Kárpát-medencei nemzeteket. Új korszakba kerültek a magyar-szlovák kapcsolatok is.
A két parlament közötti politikai kapcsolatokban is érzékelhető a viszony barátibbá válása. A dimenziós fenyegetettség összehozza a nemzeteket. Úgy vélem, a közös ellenféllel szembeni szövetkezés egyben gyógyítja a korábbi sebeket is.
Mit üzen a felvidéki magyar közösségeknek?
Azt üzenem, mint a családomnak: Jó egészséget!
felvidek.ma
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!