Huszonharmadik alkalommal rendezte meg a néptáncosok szakmai alkotótáborát a Kösöntyű Néptánccsoport és a Kecskeméti Kurázsi Táncműhely az elmúlt héten a Lakitelek Népfőiskolán.
A táborban - amely Lezsák Sándorné Sütő Gabriella kezdeményezésére indult el - a környékbeli települések felnőtt táncosai Fantoly Gyula nívódíjas koreográfustól, Balogh Ildikó mestertanártól és orbán Kálmán, Orbán Csaba, Orbán Zsófia jobbágyteleki táncosoktól tanulhattak. A néptánctábor évről-évre népszerűbb, egyre többen jönnek nemcsak a környékből, de messzebbről, még a határon túlról is. Legtöbben visszajáró vendégek.
Napi nyolcórás intenzív felkészülést kínál a tábor, amely a barátságos környezet, a társaság, a szakmai tudás, az élő zene és a tiszta forrás miatt nagyon vonzó a táncosok körében. Minden évben más-más tájegység táncait tanulhatják meg a résztvevők. Idén mezőségi táncokkal bővíthették ismereteiket, melyeket a két oktató gyűjtött az erdélyi Melegföldváron.
A táborba minden esztendőben hagyományőrzőket is hívnak. Idén a mezőségi Jobbágytelkéről érkeztek táncosok, akik saját szokásaikról, hagyományaikról tartottak előadást a táborlakóknak. Ugyanakkor jobbágytelki, nyárádmenti táncokat, mint például jártatóst, forgatóst és szöktetőst tanítottak, de polgári táncok is találhatók a táncrendben. Orbán Kálmántól a jobbágytelki tánccsoport vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy Jobbágytelke egy nyárádmenti kis falu, ahol 1914-ben gyűjtőúton járt Bartók Béla, amire nagyon büszke a falu. Azt is elmondta, hogy 2006 óta falumúzeumuk is van, ahol bemutatják a helyi viselteket és használati tárgyakat. Aktív tánccsoport is van a faluban, amely 1945 óta működik.
Petőfi Népe
További fotóink ide kattintva megtekinthetők a képtárban
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!