2019. december 2-án adták át az idei Petőfi-díjat Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Szájer József európai parlamenti képviselő részére Budapesten a Terror házában.
Az átadó kezdetén a Himnusz Bakos-Kiss Gábor, a Nemzeti Színház művésze előadásában csendült fel, amit egy Petőfi Sándor vers előadása követett. Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója köszöntötte a vendégeket, majd Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszéde következett.
Gulyás Gergely hangsúlyozta a Lezsák Sándor által szervezett Lakiteleki Találkozó jelentőségét, amely a kommunista rendszer végét és a későbbi együttműködés és párbeszéd alapját jelentette. Hozzátette, Lezsák Sándor munkássága során változatlanul ugyanazt az értékrendet, a magyar állam és nemzet értékét képviseli. Úgy fogalmazott, az Országgyűlés alelnöke sokat tett azért, hogy a magyar Himnuszt ne csak kívülről, de belülről is ismerjék az emberek. Szájer József tevékenységéről hangsúlyozta, ő volt az, aki a kommunista diktatúra idején is a jog eszközeivel és a jogállam fikciójával harcolt az önkényuralom ellen. Az európai közegben is mindig a nemzeti érvényesítés útját választotta a politikai hatalommal szemben.
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója az európai szimpátia elmúlásának ellensúlyaként nevezte meg a díjat, valamint elmondta: a közös jó, a szabadság eléréséért tett erőfeszítések elismerésére szolgál. Ezt követően Lezsák Sándor sokrétű tevékenységét és eredményeit méltatta. Úgy fogalmazott, hogy a Lakiteleki Találkozó megszervezésével a rendszerváltás elindítója volt a Népfőiskola alapítója, a Mindszenty Társaság vezetője.
Ezt követően Schmidt Mária átadta a Petőfi-díjat Lezsák Sándor részére, aki beszédében elmondta, számára Petőfi Sándor a szabadság metaforája, egy igazi nemzeti liberális, aki ki akarta terjeszteni a szabadságot ellentétben a mai hamis liberálisokkal, akik viszont ki akarják sajátítani azt. Egy székely tanítótól idézett: „Petőfi bölcsője és sírja minden Kárpát-medencei kis faluban megtalálható.”
Hernádi Zsolt, a MOL-csoport vezérigazgatója laudációjában elmondta, Szájer József uniós tagságunk óta képviseli hazánkat az Európai Unióban, ahol felkészültség, szorgalom és ész tekintetében az élen jár a képviselők között. Petőfi Sándort a bátorság, önfeláldozás példájának nevezte, párhuzamot vonva Szájer Józseffel: az EP képviselő nemcsak politikus, de író is, aki nem fél gondolatait közzétenni.
A díj átadása után Szájer József beszédében elmondta, a szabadságot több tényező is fenyegeti napjainkban. Példaként hozta a kerítés lebontására való szándékot, a „magyar” szó többé már nem politikailag korrekt használatát, valamint a hit, a kereszténység és a család hagyományostól eltérő, negatív értékként történő feltüntetését. Közép-Európát a szabadság zsinórmértékének nevezte.
Az estet Bakos-Kiss Gábor előadása zárta.
Kató Bernadett
Nemzeti Fórum
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!