Az első terepmunkára május 1. és 8. között került sor, ekkor a Nyíregyházi Egyetemről, a gödöllői Szent István Egyetemről, a marosvásárhelyi Sapientia Tudományegyetemről, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karról és a Mórahalmi Népfőiskoláról érkezett közel negyven oktató és hallgató több mint kétszáz családot ért el a helyi értékeket, értékőrzőket feltáró kérdőívvel.

 
A kutatás második hetében, szeptember 23. és 30. között azokhoz a személyekhez tértek vissza a kutatók, akik valamilyen formában őrzik és továbbadják a helyi értékeket. Számos szöveges és mozgóképes mélyinterjú készült a két településen és a hozzájuk tartozó bokortanyákban. A kutatók beszámolót tartottak a második kutatási hét történéseiről, rávilágítva számos helyi értékre, közösségteremtő értékőrzők munkájára.

 
A munka még nem zárult le, Bene János, a nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott igazgatója, a munka szakmai felelősének vezetésével a leadott beszámolókból könyv készül, melynek bemutatójára várhatóan decemberben kerül sor Nyírteleken.