A Kutatók Éjszakája egy európai kezdeményezű, jelentősebb tudományos kutatással foglalkozó, intézeteken átívelő rendezvénysorozat. Ennek keretében Magyarországon különböző kutatóintézetek, levéltárak, múzeumok, kulturális intézmények látják vendégül az érdeklődőket. Ezen programok célja a tudományos kutatások népszerűsítése, a kívülállók számára részletesebb belelátást nyújtani a kutatók munkájába.
2024. szeptember 27-én a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár a lakiteleki Hungarikum Ligetben tartotta meg a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatba tartozó programját immár második alkalommal. Az előadások célcsoportja elsődlegesen a fiatal korosztály volt, de a programok minden korosztály számára nyitottak voltak. A Levéltár épületében a Lakiteleki Eötvös Loránd Általános Iskola 7–8. osztályos diákjai vettek részt Marton József (levéltári munkatárs, levéltár-pedagógiai szakértő) gyakorlati foglalkozásain, valamint megtekintették a rendezvény keretében megvalósított plakátkiállítást a rendszerváltás pártjainak anyagaiból. A levéltárlátogatás során Pálinkás Barnabás (levéltár és szakmafejlesztési igazgatóhelyettes) az iratokról, míg az Antológia Kiadó és Nyomda épületében tartott nyomdalátogatás során Sütő Ádám ügyvezető és Puteáni-Holl Adrienn (állományvédelmi szakértő a RETÖRKI részéről) a kézzelfogható anyagról, a papírról tartott előadást. A program további részében a Kölcsey Ház állandó tárlataként látogatható emigrációtörténeti kiállításról Kiss Márta (Népfőiskola Emigrációs Gyűjteményének könyvtárosa), a rendszerváltás témakörében megfogalmazott kamarakiállításáról Dr. Gulyás Martin (levéltári főmunkatárs, gyűjteményi tudományos- és történész szakértő) tartottak előadásokat. Az iratok, nyomtatványok és egyéb sajtótermékek jelentős újdonságot jelentettek az általános iskolások számára. A délelőtti program zárásaként Csinger Andrea, a Népfőiskola munkatársa vezette körbe a diákokat a Hungarikum Kiállítóházban, ahol egy magyar feltalálókkal kapcsolatos interaktív foglalkozásra is sok került. Emellett a Csillagnéző Planetáriumban tekintettek meg kisfilmeket a látogatók.
A diákokkal való foglalkozás mellett új kiadvány bemutatójára is sor került, amely az 1945 és 1989 közötti szellemi-kulturális mozzanatokra fókuszált. A Rendszerváltó Szemle 2024. évi második száma a film-, színház- és zenetörténet témaköréből áll össze. A lap szerzői és szerkesztői közül dr. habil. Strausz Péter (tudományos igazgató), Nagymihály Zoltán (tudományos kutató, szerkesztő) és Endrédi Tamás (levéltári munkatárs) beszélgetettek a téma kapcsán.
Tekintsék meg az eseményen készült képeket.