„Idén áprilistól a Lakiteleki Népfőiskola Emigrációs Gyűjteménye állandó kiállításába kerül a magyar emigráció Alma Materének, a híres Burg Kastl-i gimnáziumnak a szellemi és tárgyi hagyatéka.”
„Idén áprilistól a Lakiteleki Népfőiskola Emigrációs Gyűjteménye állandó kiállításába kerül a magyar emigráció Alma Materének, a híres Burg Kastl-i gimnáziumnak a szellemi és tárgyi hagyatéka.” – mondta lapunknak Fedor Alíz.
A Burg Kastl Alumni Egyesület alelnöke hangsúlyozta, a hajdani diákok, akiket 1958-tól a németországi középkori apátságba küldtek tanulni a menekült szülők, mára Magyarország nagyköveteivé, „védőbástyáivá és hírvivőivé” váltak, éljenek bárhol is a világban.
„A mára felnőtt nebulók kiterjedt hálózatukat, ismeretségeiket önzetlenül állították és állítják a nemzet szolgálatába. Mindezt szépen bizonyítja, hogy 2010-ben megkapták a Magyar Örökség-díjat, és kormányzati szinten fogadták képviselőiket az Országházban, ahol a világtalálkozójukat is tartották” – hangoztatta Fedor Alíz.
Többnapos, ünnepi rendezvénysorozaton nyitották meg tegnap Lakiteleken a Burg Kastl-emlékgyűjteményt, amely a 2006-ban sajnálatosan megszűnt alma mater és hallgatóinak fennmaradt tablóit, újságjait, évkönyveit és egyéb relikviáit tartalmazza. „Fontos megjegyezni, hogy a rendezvény fővédnöke Lezsák Sándor, a parlament alelnöke, aki személyesen is az ügyünk mellé állt, és első kérésre biztosította a helyet a kollekciónak” – hangoztatta Fedor Alíz.
A gimnázium több ezer kötetes könyvtára ugyanakkor nem kerül Lakitelekre, mert azt a határon túli magyar középiskoláknak adta az alapítvány. A bibliotéka 2007-ben jutott a szervezet birtokába, amikor sikerült dűlőre jutni a csődbe ment gimnázium felszámoló biztosával. „Az akció anyagi hátterét egy tehetős volt tanítvány biztosította, s a szállítást is volt iskolatársunknak köszönhetjük” – mondta ezzel kapcsolatban Fedor Alíz. Hozzátette, nagyon fontos továbbá, hogy az egészséges magyar szellemiség tovább öröklődjön, azt megismerjék a fiatalok, hiszen enélkül nincs jövő.
Lázin Miklós András
(Megjelent a Magyar Hírlap 2012. április 30-i számában)