A Lakiteleki Népfőiskola 2015. február 27. és március 1. között adott otthont a Keleti Nyitás Kollégium utolsó előadásainak.
Ezúttal a Kollégium hallgatói megismerkedhettek Mátyus Aliz szociológussal, íróval, akivel Imre Károly bölcsész népművelő beszélgetett nemrégiben megjelent könyvéről. Szombaton a Népfőiskola valamennyi kollégistája Chrudinák Alajos, a Panoráma című televíziós műsor egykori főszerkesztőjének előadását hallgatta.
A diákok – az utolsó közös találkozás emlékét megörökítendő – közös lófejes kopjafát állítottak a Népfőiskola kertjében, amibe mindannyian bevésték nevüket.
A Keleti Nyitás Kollégium 2013 márciusában indult. Célja a magyar kormány „Keleti Nyitás” stratégiája célkitűzéseinek, feladatainak, eszközrendszerének a bemutatása, valamint az ezzel összefüggő alapismeretek átadása, továbbá a célországok megismertetése a résztvevőkkel. A hallgatók olyan fiatalok voltak, akik munkájukkal vagy tanulmányaikkal kapcsolatban érdeklődtek a téma és a régió iránt. A bentlakásos képzés keretében a hallgatók negyedévente előadásokon és egyéb programokon vehettek részt a Lakiteleki Népfőiskola területén.
A képzés vezetői Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke; dr. Keskeny Ernő, korábbi moszkvai, jelenlegi kijevi nagykövet; Dorogi Sándor, az asztanai (Kazahsztán) magyar külképviselet leendő munkatársa; illetve Kisfaludi-Bak Judit, az Országgyűlés alelnöki kabinetének vezetője voltak.
Mindösszesen tizenegy hétvége alkalmával fogadta a Népfőiskola a kollégium résztvevőit. Ezt 2013 és 2014 júliusában egyhetes Szabadegyetemek egészítették ki.
A Keleti Nyitás kormányprogramban érintett szinte valamennyi ország nagykövete maga is előadást tartott a kollégium diákjai számára, így többek között meghallgathattuk Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kína, Mongólia, Oroszország, és Törökország nagykövetét.
Megszólaltak továbbá a programban olyan jeles szakemberek, mint Bíró András Zsolt antropológus, Csicsmann László történész, Ékes József országgyűlési képviselő, Farkas Bertalan űrhajós, Lukács Csaba újságíró és Észak-Korea-szakértő, Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, Obrusánszky Borbála történész, Somfai Kara Dávid Kelet-kutató és Tóth Máté energetikai szakjogász, illetve más tudományágak hasonlóképpen illusztris képviselői is. A diákok megismerhették az érintett országok múltját, jelenét, jövőjét, gazdaságát, kultúráját, szokásait.
A tudományos előadásokon kívül szerepeltek a Kollégium programjában egyéb szórakoztató programok, több népzenei előadás, sőt, egy ízben még Markos György humorista is megnevettette a hallgatóságot. Számos alkalommal pedig maguk a kollégisták prezentáltak a többi hallgató előtt a tárgyhoz kapcsolódó témákban.
A Keleti Nyitás Kollégium diákjai, ha kedvet kaptak a keleti – velünk rokon kultúrájú – népek nyelveihez, részt vehettek a lakiteleki Népfőiskola másik, „Hét nyelven beszélünk” című programjában. Itt alapszinten tanulhattak olyan török nyelvcsaládba nyelveket, mint pld. az azerbajdzsáni, a kazah, vagy a türkmén: a legtöbb nyelv vonatkozásában még soha nem volt korábban hazánkban képzés.
Koncsek Krisztián (Keleti Nyitás kollégista)