2024. október 13-20. között zajlott a III. Kossuth Kollégium. A Lakitelek Népfőiskola szervezésében 11 egyetem együttműködésével került sor a pénzügyi tudatosság és a gazdasági helyzetfelmérésre Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Pest vármegye egyes településein. Az egyhetes kutatómunka során, egyetemi hallgatókból és oktatókból álló 22 kutatócsoport 19 településen, tanyákon, falvakban, városokban közel ezernégyszáz válaszadóhoz jutottak el, ahol értékes adatokat gyűjtöttek. |
Az 59 kérdéses kérdőív hét témakörben kérdezte az interjúalanyokat: Pénzügyi szemlélet/vélekedés; Pénzforgalom, fizetési forgalom; Megtakarítások, befektetések; Nyugdíj/előtakarékosság; Hitelek; Demográfia; Általános gazdasági/pénzügyi helyzet.
A kutatás során használt kérdőív teljesen anonim, semmilyen személyes adatot nem rögzítettek a válaszadóról, ami alapján utólag beazonosítható lenne. Két csoportra koncentráltak az adatgyűjtők: A Központi Statisztikai Hivatal által küldött anonim címlistára, ami a reprezentativitást biztosítja, valamint a különböző fókuszcsoportokra, amelyek részt vesznek az adott település életében.
A kutatóhét során a mindennapi terepmunkát a gazdasági és kulturális élet meghatározó szereplői gazdagították esti előadásaikkal. Hétfőn Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, kedden Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, szerdán Závogyán Magdolna, kultúráért felelős államtitkár, pénteken Sápi Ákos, az Ecoventio Egyesület elnöke, szombaton pedig Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter előadását hallgatták a kutatók.
A Kossuth Kollégium szakmai vezetője Domokos László, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, szervezője a Lakiteleki Népfőiskola részéről pedig Hágen Ádám volt.
A Kossuth Kollégium célja, hogy az egyetemi és főiskolai hallgatók, tanáraik segítségével, a mindennapi emberek véleményét összegyűjtve, olyan valós ismereteket kaphassanak, amelyek feldolgozása hozzájárulhat a gazdasági helyzet megújulásához, valamint a kutatás során a résztvevők is szélesíthetik látásmódjukat a magyar társadalomról, az emberekről.