A Kollégium ünnepélyes megnyitóját követően Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány elnöke, a Magyar Országgyűlés alelnöke előadásában bemutatta a lakiteleki népfőiskola fejlesztéseit, mely után a résztvevők egy körséta keretében meg is tekinthették a felújított épületeket.
Tessedik Sámuel evangélikus lelkész örökségének nagy szerepe van a XXI. századi közösségi művelődésben. Ezért a résztvevők Tessedik Sámuel munkásságáról hallhattak előadásokat, valamint vizsgálták a társadalmi, kulturális és gazdasági viszonyok összefüggéseit a felvilágosodás korában.
Tessedik Sámuel, mint a magyarországi népfőiskolai gondolat előhírnöke sokat tett azért, hogy a telekkel, földbirtokkal rendelkező parasztemberek gyermekei egyházi iskolába járhassanak, ahol Tessedik az írás, olvasás, számolás, hittan mellett a faültetést és -ápolást és a selyemhernyó-tenyésztést is megtanította a növendékeknek mind elméletben, mind gyakorlatban. Sőt az állattenyésztés, a szőlészet, a kertgazdaság kapcsán is megkapták az alapismereteket. Elemi egészségtant is tanultak, de a kereskedelmi számtan, a földmérés, az elemi építészet, a mértani rajz, a meteorológia és a közgazdaság körébe tartozó alapvető tudnivalók oktatása sem maradt el.
A Tessedik Sámuel Kollégium hallgatói nem csupán előadások sorozata által ismerték meg közelebbről Tessedik munkásságát, hanem műhelymunkák keretében közösen dolgozták fel a Tessedik Sámuelről szóló gondolatösszegző anyagaikat.
A kollégiumban a résztvevők által „hozott” települési kincsek bemutatására is sor került.
Lizik-Varga Katalin
További fotóink ide kattintva megtekinthetők a képtárban