Sinkovits Imre kollégiumot tartottak a Népfőiskolán

Sinkovits Imre kollégiumot tartottak a Népfőiskolán

2023.október.11. Szerda

A Sinkovits Imre Kollégium hallgatói 2023. szeptember 30-a és október 1-je között nyolcadik alkalommal érkeztek a Népfőiskolára. A kollégium a kultúra és az identitás témájával foglalkozott. Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke nyitotta meg az előadássorozatot, amely során a Magyar Írószövetség 1956-os eseményekben játszott szerepét elemezte, és mélyrehatóan beszélt a személyes beszámolókról és a korai Kádár-korszak megtorlásairól. Az előadás keretében áttekintette a magyar irodalom sajátos fejlődését és az írói együttműködések szervezeti fejlődését.

A délelőtt folytatásában Szentmártoni János, József Attila-díjas magyar költő, író, a Magyar Írószövetség volt elnöke, a kultúráért felelős helyettes államtitkár ismertette a kultúrafinanszírozás jelenlegi helyzetét, valamint a magyar művészek előtt álló karrierutakat és ösztöndíjlehetőségeket, valamint megosztotta az írással kapcsolatos élményeit és emlékeit.

A kollégium névadójának, Sinkovits Imrének, a Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművésznek szeptember 21-én lett volna 95. születésnapja, amelyről egy koszorú elhelyezésével emlékeztek meg a Hungarikum Ligetben álló szobornál.

A délután rendhagyó elemzéssel folytatódott, ahol egy videóinterjú alapján Kantó Ferenc, az Egyesült Királyságban élő író, a Morningstar Publishing nevű kiadó szerkesztője és alapítója beszélt a magánkiadás előnyeiről és hátrányairól. A beszélgetés során kitértek a történelmi regények ihletadó eseményeire és a magyar történelmi regény helyzetére is.

Az események sorát a hagyományos közös filmnézés és filmelemzés zárta. Ez alkalommal a "Retúr" című kevésbé ismert alkotást választották, amely a rendszerváltozás kevéssé ismert oldalát dolgozza fel.

A hétvégét Biró István történész előadása zárta, aki a szovjet sci-fi ideológiáját, ember- és jövőképét elemezte. Az előadásban bemutatta, hogyan építette ki a szovjet futurológia, kibernetika és társadalomtudomány azt a jövőképet, amit egyetlen alternatívának állított a jövő emberisége elé. Emellett beszélt a fantasztikus irodalom jelenlegi ideológiai szerepéről és történeti kontextusairól is.

Vasárnap reggel a "Retúr" című filmet egy műhelymunka keretében dolgozták fel Dr. habil. Strausz Péter, az RETÖRKI tudományos igazgatója, valamint Nagy Dóra publicista közreműködésével. A két szemszög, a történészi és a kritikusi, kiegészítette egymást, és olyan aspektusokra is rávilágítottak, amelyek eddig nem kerültek feldolgozásra. A műhelymunka során közösen próbáltak válaszokat találni a film nyitott kérdéseire.

Egy rövid szünet után Nagy Dóra folytatta az eseményeket egy olyan előadással, amely a filmművészet határterületeit mutatta be. Az előadás kiindulópontja egy 1983-ban megjelent cikk volt, amely a "deviáns filmeket" említette, több példával illusztrálva. Dóra évtizedeket átívelő elemzésben az öncélúság és a művészi mondanivaló kérdéseit vizsgálta a kísérleti film szemszögéből, rámutatva arra, hogy ugyanazon filmes eszköz értékelése milyen eltérő lehet attól függően, milyen ideológiai szűrőn keresztül nézzük az adott alkotást.

A kollégium ismét egy remek hangulatú és tudományosan gazdag hétvégét zárt. A kilencedik és egyben záró alkalomra 2023. december 2-án várják kollégistáinkat. Az esemény megvalósulását az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.

Forrás: ikonnf.hu