Október 21-én, szombaton a délelőtti órákban Pósfay Péter közösségfejlesztő szakember tartott előadást a közösségfejlesztés módszertanáról, történetiségéről, majd Dóri Éva a Cselekvő Közösségek Projekt szakmai koordinációs csoportvezetője mutatta be a lokális közösségi szerepvállalás erősítését céljául kitűző országos programot, valamint ismertette a közművelődési intézmények, kulturális célú civil szervezetek csatlakozási lehetőségeit.
Délután Jantyik Zsolt, a Debreceni Művelődési Központ igazgatója ecsetelte a magyarországi civil szervezetek tevékenységének település- és társadalomfejlesztő hatásait, prezentálva a közösségekben rejlő erőforrások hatékony kihasználásában rejlő lehetőségeket. Az előadás után Pósfay Péter tartott interaktív tréninget a résztvevők számára. Az ott bemutatott és kipróbált gyakorlatok a közösségfejlesztés mindennapokban is sikeresen alkalmazható eszköztárán (interjú, brainstorming) alapultak.
Az esti órákban Sarnyai Károly, a magyarkanizsai Cnesa munkatársa tárta fel a délvidéki magyarság demográfiai mutatóinak változását, illetve annak okait, majd bemutatta az általa képviselt közművelődési intézmény helyi közösségfejlesztésben, ezáltal a térség népességmegtartó erejének növelésében betöltött szerepét. A Tessedik Sámuel Kollégium tagjaként Herczig Szabolcs tartott előadást a Tatán megvalósuló, iskolai közösségi szolgálatot népszerűsítő programról, melyben nagy hangsúlyt kap a diákok kompetenciáira épülő foglalkoztatás.
Vasárnap Mátyus Aliz író, falukatató számolt be a Pápai Művelődéstörténeti Társaság nonformális képzéseiről, valamint a város és térségének szellemi megújítását célzó törekvéseiről, majd Hajdú Péter, a Tessedik Sámuel kiskörei származású tagja prezentálta a Mozdulj Kisköre Ifjúsági Egyesület másfél éves tevékenységét, eredményeit.