Útjára indult a Balázs Ferenc Kollégium

2011.március.09. Szerda

A pénteken induló program felvezetéseként Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakitelek Népfőiskola vezetője nyitotta meg a képzést. Három kollégiumban sajátíthatják el a résztvevők a közéletiség, a politika fortélyait. A Szent-Györgyi Albert, az Apor Vilmos és a Balázs Ferenc Kollégium hallgatói, több, mint százötvenen, két évig tanulhatnak a népfőiskolán. Ez idő alatt ismeretüket bővítve kapcsolatokat építhetnek ki, melyet visszatérve saját világukba, sokak hasznára fordíthatnak.

A megnyitó után az ismerkedésé volt a főszerep. Mindannyian vegyes érzelmekkel álltunk ki, s mutattuk be önmagunkat, a helyet, ahonnan jöttünk, terveinket, céljainkat. Már ekkor azt fürkésztük, ki, honnan, milyen tudással érkezett, mi az, amit mi is hasznosítani tudunk mindennapjainkban. Szó, ami szó, igen vegyes a társaság. De ez benne a szép. Több, mint ötven ember, a Kárpát-medence minden tájáról. A kétkezi munkástól az országgyűlési képviselőig, a tanulótól a professzorig, csupa-csupa más ember. És valahol mégis egy. Itt Lakiteleken biztosan.

Szombat délelőtt Beke Sándor pszichológus: Kommunikációs háttérmechanizmusok a politikai életben, a pszichológus szemével című előadása rámutatott arra, milyenek vagyunk mi a hétköznapokban. Az előadásból jól kisejlett, hogy miként csapjuk be saját magunkat, milyen apró kis trükköknek dőlünk be nap, mint nap. S ez a politikára, a közéletre fokozatosan igaz.

A délután folyamán Lezsák Sándor „mesélt” a népfőiskoláról, a kiépítendő népfőiskolai hálózatról. Az idei évtől kormányzati szándék, sőt, támogatás is segíti ezen oktatási forma működését, tovább fejlesztését. A folytatásban Imre Károlynak, a Bács-Kiskun Megyei Közművelődési Intézet igazgatójának Értéktár című előadása következett. Értékeink feltérképezése mindenkinek érdeke, hisz az így nyert adatbázis, a lokális értékek közösséget teremtenek. Zárásként Polyák Albert, a Megyei Közművelődési Intézet főtanácsosa: Tudástár címmel tartott előadást. Három Bács-Kiskun megyei településen végzett kutatással mutatta be, hogy a falu népességmegtartó képességét milyen tényezők befolyásolják. Megfogalmazta a népfőiskola jelmondatát is: jobb embert, jobb polgárt, jobb magyart. Az este szentmisével, majd táncházzal ért véget.

Vasárnap előbb Lakatosné Sira Magdolnának, Túristvándi polgármesterének: Az önellátó falu címet viselő előadását hallgattuk. Hogyan lehet eljutni a turizmustól a teljes önállóságig, gyakorlatilag külső segítség nélkül? Munkával, és a jogszabályok adta lehetőségekkel. És persze türelemmel. Túristvándinak úgy tűnik sikerült. Programzárásként csoportmunkán vettünk részt, melyen színt vallhattunk találékonyságunkról. Falukutatóként kellett megfogalmazni a kérdéseinket. Ez nem is olyan egyszerű – fél óra alatt.

Gazdag élményanyaggal töltődtünk fel ezen a hétvégén. Új ismereteket, és új, leendő barátokat tartogat még számunkra az elkövetkezendő két év. Isten adja, hogy így legyen!

Soltszentimre, 2011. március 8.

Kéri Ferenc