Március 25-én jubileumi gálaműsorral ünnepelt a 30 éves Kösöntyű Néptánccsoport

Március 25-én jubileumi gálaműsorral ünnepelt a 30 éves Kösöntyű Néptánccsoport

2023.április.04. Kedd

Lezsák Sándorné Sütő Gabriella ünnepi köszöntője

 

Szeretettel köszöntöm Önöket a Kösöntyű Néptánccsoport 30 éves gálaműsorán.

A lakiteleki Népfőiskola által működtetett Kösöntyű néptánccsoport 1993 februárjában alakult felnőtt csoportként. Régi gyermekkori álmom, a mozgás, a tánc szeretete hívta életre e csoportot, s a tudat, hogy semmit sem késő elkezdeni, minden megtanulható felnőtt korban is. Csoportunk szakmai vezetője Fantoly Gyula a Népművészet Ifjú Mestere, kétszeres nívódíjas koreográfus. Mindketten a kezdetek óta a csoport táncosai vagyunk.

„Kösöntyű” nevünk egy ősrégi magyar szó, aminek jelentése „kis ékszer”, „dísztű”. Úgy gondoltuk, mi is úgy szeretnénk ebben a csoportban táncolni, tanulni és tanítani, hogy ékszerként mutassuk föl a környezetünkben élőknek a Kárpát-medencei magyar hagyományokat, kultúrát.

Mottónk, egy Csoóri Sándor idézet :

„A néptánc történetének két fontos pillanata volt,

 az egyik, amikor a tánc fölkerült a színpadra,

és a másik, amikor a színpadról újra visszakerült a földre.

Nem művészetként, hanem azért, hogy a tánc tánc maradhasson, mint ahogy a szél, a szél, az eső, az eső.”

 

Kedves Vendégeink!

A népdal, a néptánc közösségteremtő erő, megőrzött tudás, amely táplálja mai kultúránkat. Színpadi szerepléseinken nemcsak táncban, hanem látványban is – az eredeti viseletek, vagy azok alapján varrott ruhákban is – igyekszünk a hagyományt közvetíteni. A táncházak viszont alkalmat teremtenek arra, hogy a tánc visszakerüljön a földre és az emberek ne színpadi nézőként, hanem aktívan, együtt táncolva éljék meg ezt az élményt, olyan természetesen, ahogy a szél, a szél, az eső, az eső.

Amikor hagyományőrző idős táncosok táncát nézzük, megfigyelhetjük milyen díszesen, gazdagon, választékosan fejezik ki magukat. A tánc ugyanis egy olyan jelbeszéd, amivel az illető elbeszéli, átadja az érzéseit, mondandóját, mindazt, amit fontosnak tart a világból. S mint minden kifejezőkészség pontossága, a kommunikáció színvonala az adott nyelv fejlettségét mutatja, így a mi népünkre, a mi kultúránkra egy nagyon magas fokú érzelmi és kulturális intelligencia jellemző.

Ezt a gazdag örökséget őrizzük és gyarapítjuk immár 30 éve.

 

Munkánkat jelzi számtalan hazai és határon túli fellépés, 28 nyári tábor, népfőiskolai táncházak, Kárpát-medencei gyűjtőutak, közös kirándulások és az utánpótlást nevelő óvónők: Tábori Margit és Romhányi Olga, és az iskolai csoportok vezetői: Sallai András és felesége Csilla tevékenysége.

2013-ban Lakitelek Közművelődési Díját kaptuk meg.

2015-ben a lakiteleki Értéktár Bizottság helyi értékké, majd

2017-ben a megyei Értéktár Bizottság Bács-Kiskun megyei értékké nyilvánította a Kösöntyű néptánccsoportot.

Köszönetet mondunk annak a közel 100 táncosnak, akik 30 évünk alatt hosszabb-rövidebb ideig velünk táncoltak.

Külön elismerés a ma is aktívan táncoló alapítóknak:

Fantoly Gyulának, Csoma Sándorné Erzsikének, Sallainé Győri Csillának, Sallai Andrásnak, Sütőné Gulyás Évának, Szuettáné  Bőszén Máriának, Szuetta Bélának, Tábori Margitnak.

Műsorunkban a talpalávalót húzzák:

Vizeli Bálint és Szilágyi Márton prímások, Szabó János brácsás, Hegedűs Luca cimbalmos és Inoka Győző nagybőgős.

A mai alkalomra műsorfüzetet készítettünk, melyet minden kedves vendégünk a szék támlájára helyezve megkapott.

Ma Gyümölcsoltó Boldogasszony napja van. Mai gálaműsorunk e jeles nap hagyományára, szokásrendjére épül. Balogh Melinda, néptáncos az ország egyik legjobb énekese fűzi egybe a táncokat és a hagyományt. A mai műsor két részből áll, közötte tizenöt perces szünetet tartunk.

Gálaműsorunkra vendégeket is hívtunk.

  • Szeretettel köszöntjük a Münchenből érkezett, tavaly negyven éves jubileumát ünneplő Regős Együttes női tagjait. A Regős Együttes Nyugat-Európában az egyik legismertebb magyar néptánccsoport, amelyik az 1956 után Németországba menekült magyar családok gyerekeiből alakult 40 évvel ezelőtt Münchenben. Kapcsolatunk több, mint 30 éves. A Kösöntyű alapításában is meghatározó volt 1991-ben a személyes találkozásom e csoporttal.A 10 éves jubileumi műsorunkban a Kecskési- Tollas Tibor felesége, Maja által vezetett senior csoport, most pedig a 30 éves gálán Kvintesszencia című műsorukkal a lányuk, Durku-Kecskési Csilla által vezetett táncosok a vendégeink.
  • Kecskemétről érkezett a Kunság Táncegyüttes, melynek vezetője táncos párom Fantoly Gyula és kedvese Balogh  Ildikó.
  • Szintén kecskeméti vendég a Kecskeméti Kurázsi Táncműhely, melynek 20 éve én is táncosa vagyok.
  • Lakitelekről a lakitelekiek által jól ismert Lakiteleki ifjúsági Tánccsoport lép fel, mely a jövőt jelenti számunkra.

Kodály Zoltánt idézem:

„A zene mindenkié. „

„Az ének szebbé teszi az életet. Az éneklők a másokét is.”

Reményeim szerint ez a táncra is igaz.

Gyümölcsoltó Boldogasszony napja van, vessünk magot mi is, oltsunk a lelkekbe igényt kultúránk, hagyományaink megismerésére, megőrzésére, tovább adására.

Isten éltesse a 30 éves Kösöntyűt, Isten éltesse Önöket, e megtartó közösséget!

 

Lezsák Sándorné Sütő Gabriella