A települések több mint a kétharmada 1000 fő alatti falu, egyedül Nagymegyer város, a több mint 8000 lakosával. A kollégium tagjai között voltak középiskolások, egyetemisták és felnőtt koordinátorok is. Önálló csoporttal vett részt az egyhetes munkában a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem, a veszprémi Érseki és Hittudományi Főiskola. A résztvevők között nagyon sok volt az olyan fiatal, akik korábban részt vettek a Pannon Ifjúsági Értékőr Hálózat képzésén, és – elsősorban Veszprém és Fejér megyében – továbbra is szerepet vállalnak a helyi értéktárak bővítésében és gondozásában.
A komáromi értékgyűjtés felvidéki partnere a CSEMADOK és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet volt, Huszár László az intézmény igazgatója személyesen vett részt a gyűjtőmunka előkészítésében és a helyszíni megvalósításban is. A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány képviseletében dr. Horváth Zsolt kapott megbízást a feladatok koordinálására.
Az egy hét alatt közel 500 csallóközi magyarral találkoztak az értékgyűjtők. Általános tapasztalatként elmondható, hogy a térség nagyon gazdag természeti értékekben és épített örökségben. Szinte minden településen található a magyarság történelméhez kötődő emlékmű, kopjafa, kereszt, emlékkő. Az itt élők nagyon büszkék magyar gyökereikre, teljesen általános a magyar nyelv használata, ha tehetik, magyar nyelvű könyveket, újságokat olvasnak, magyar nyelvű televíziós műsorokat néznek.
Nagyon sok helyi gasztronómiai különlegességgel rendelkezik a térség, jelentős részük a helyi ünnepek során az asztalra is kerül. Elsősorban az egyházi ünnepekhez kötődő hagyományok maradtak fenn, melyeket az iskolai közösségek tagjai meg is jelenítenek az egyes településeken. Úgy tűnik, hogy a hagyományos mesterségek és gyakorlóik közül már csak kevesen maradtak, elsősorban a fafaragók munkájára van még mindig igény.
Ami örömteli, hogy a vizsgált településeken pezsgő helyi kulturális élettel lehet találkozni, szinte mindenhol van egy olyan, több évtizedes múlttal rendelkező helyi civil szervezet, amelynek tagjai aktívan kiveszik a részüket a programok szervezéséből.
Az értékfeltáró kollégium munkája hamarosan tovább folytatódik. Szeptemberben megtörténik a begyűjtött kérdőívek kiértékelése, feldolgozása, ezt követően október 23. és 30. között újra Nagymegyer lesz a központja a feladatok megvalósításának, immár konkrét helyi értékekről készülnek majd leírások, fotógalériák, videofilmek.
Ezúton is szeretnénk megköszönni minden helyi koordinátornak az eddig nyújtott segítséget, külön köszönet jár Mikóczy Dénesnek, Nagymegyer település alpolgármesterének.