Értékfeltárás Orbaiszéken – A családok szívesen fogadják a fiatal kérdezőket

2019.április.10. Szerda

Kisfaludi-Bak Judit programvezető lapunknak elmondta, nem akadémiai kutatásról van szó, hanem emberközeli felmérésről, ami által olyan tudás, szellemi és tárgyi értékhalmaz kerülhet felszínre, ami a helyi emberek birtokában van.

 

 

Szegedi, debreceni, mosonmagyaróvári, nyíregyházi, kolozsvári egyetemisták és tiszakécskei pedagógusok járják egy hétig az orbaiszéki falvakat, ahol egységes kérdőívek alapján gyűjtenek ismereteket a helyiek életéről. A felgyűjtött adatokat összegzik, majd visszatérve a terepre, mélyinterjúkat készítenek a különleges esetekben, amit ismét adatfeldolgozás követ, és utána néhány hónap alatt elkészül egy olyan könyv és DVD, ami további kutatások alapját képezheti. Eddig a Kárpát-medence tizennyolc kistérségében végeztek értékfeltáró munkát, amelyben közel ezer fiatal vett részt.

 

 

Orbaiszéken a helyi lelkészek, polgármesterek segítenek a családok kiválasztásában, a program háromszéki szakmai vezetője Gazda József író, műkritikus és Pozsony Ferenc kolozsvári egyetemi tanár, aki első nap Orbaiszékről tartott ismertetőt, és aki tanítványaival együtt az értékfeltárásban is részt vesz. A közel ötvenfőnyi kollégium tagjai négyes-ötös csoportokban reggeltől estig járják mindennap a falvakat, mígnem a hét végéig Orbaiszék mind a huszonkét településére eljutnak. Találkoztak már javas­asszonnyal, kő- és fafaragóval, vőféllyel, gyógynövényes gyógyítóval, kalapkészítővel, de az is nagy élmény volt sokuk számára, hogy a családok saját történetükről meséltek, fényképeket és féltve őrzött tárgyakat vettek elő, megmutatták a kertben eltemetett elődök sírját, beszéltek múltjukról, nehézségeikről.

Kisfaludi-Bak Judit lapunknak azt mondta, ez a terepmunka élmény mindkét fél számára, hisz a fiatalok rengeteg új ismerettel gazdagodnak, értékeket fedeznek fel, a helyiek pedig megerősödnek abban, hogy ahogyan élnek, amit tudnak és amit elődeiktől megőriztek, az érték.