Zenta Kollégium a térség magyarsága értékeinek, kulturális és szellemi állapotának felmérését tűzte ki céljául. A zentai a Lakiteleki Népfőiskola tizedik ilyen kollégiuma a Kárpát-medencében. Lezsák Sándor, alapító, Lakiteleki Népfőiskola, a magyar Országgyűlés alelnöke: „Ezek a kollégiumok értéket lajstromoznak, házról házra járnak, magyar családokhoz mennek, és a Hungarikum Törvény alapján gyűjtjük össze, vesszük lajstromba azt a tudást, azt a teljesítményt, amely jellemző egy-egy területre és az ott élőkre.”
A Lakiteleki Népfőiskola által szervezett kezdeményezés keretében több régióban már korábban megkezdték az értékek feltárását. Az eddigi tapasztalatok igen pozitívak. Hágen Ádám, technikai szervező, Zenta Kollégium: „Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek várnak minket, megnyílnak, nagyon fontos, hogy magyarországi diákok is részt vesznek a kutatásban, sokszor az a tapasztalat, hogy nekik könnyebben megnyílnak, mind a helyieknek.”
A munka során a kérdőíves lekérdezés és a mélyinterjú módszerével történik az adatgyűjtés. Fodor István, vezető, Zenta Kollégium: „Harmincegy fiatal van benne, végzős egyetemisták, doktoranduszok, tehát szakemberek, a néprajz, szociológia, szociográfia értő emberei, akiknek egy részét meghívásos alapon, a kemény magot, a másik részét pedig pályázati úton, tehát közhírré tétetett, és aki jelentkezett, azok közül került ki a másik része.”
Az illetékesek tervei szerint a több fázisban elvégzendő munka eredményei a következő év második felében összegző kiadvány formájában is napvilágot láthatnak majd.
(Forrás: PannonRTV.com)