Mindaz, ami a jelen kötetben megtalálható, pillanatfelvétel egy régió, a Duna menti Nyugat-Bácska magyarjainak egykorvolt és mai életéből. A hangsúly a jelen megörökítésén van, mert a jelenünk, amint az interjúk is sejtetik, gyorsabban lesz történelem, mint szeretnénk.
Ebben az értékfeltáró programban – amely része az egész Kárpát-medencét felölelő felmérésnek –, olyan főként egyetemi hallgatók és tanárok vettek részt, akik fontosnak tartják a magyar értékek feltárását és megőrzését.
Könyvünk nem tudományos munka, de sok majdani tudományos kutatás szolgálatára lehet. A megkérdezettek kiválasztása során nem arra koncentráltunk, hogy az interjúalanyok nem-, életkor-, és iskolázottsági arányai tükrözzék a régió ilyen mutatóit. Sokkal inkább azokat a személyeket kívántuk megtalálni, akik valamilyen formában értéket hordoznak, alkotnak, hagyományokat ápolnak, őriznek, legyen az akár össznemzeti, akár helyi érték. Célunk az volt, hogy a kutatók személyes élményein keresztül láttassuk a közösség életét.
Nem volt lehetőségünk mindent begyűjteni, azonban mindaz, ami a kötetből kimaradt, de a nyugat-bácskaiak számára fontos értéket képez, ugyancsak a kutatás műfaji sajátosságának tudható be. Ez azt is jelzi, hogy ezt a munkát folytatni lehet és kell.
A kötettel igyekszünk hozzátenni a vajdasági értékek tárházához, segítségére lenni azoknak a személyeknek és intézményeknek, akik a helyi értékek feltárásán, megismerésén és megőrzésén dolgoznak.
Összefoglaló a könyv borítójáról (2016)
A kutatásról készült film ide kattintva tekinthető meg
Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!