21 településen kezdődött meg az értékfeltárás. 40 kutató járta a falvakat egy héten keresztül, és egy 32 kérdésből álló kérdőív alapján gyűjtöttek információkat a helyben lakóktól értékekről, helyi hagyományokról, szokásokról, természeti és épített örökségekről. Már most megkezdődött a feltett kérdésekre kapott válaszok kiértékelése, amelyek alapján a kutatók javaslatot tettek arra, hogy mely helyben található értékről készüljön részletesebb leírás, fotódokumentáció, film a későbbiek során.
Az értékfeltáró kollégium tagjai közül 24-en Magyarországról érkeztek, többek között a mosonmagyaróvári és a szegedi egyetem hallgatói és tanárai. Felvidéki kutatók is bekapcsolódtak a munkába, 16-an a kutatott települések lakosai, köztük voltak az alsóbodoki magyar nyelvű középiskola végzős tanulói is. Az értékfeltáró kollégium 40 tagja közül 27-en most először vettek részt ilyen jellegű munkában.
Április 13-án zárult az értékfeltárás első fordulója. Ezen a napon minden csoport beszámolt arról, hogy milyen munkát végeztek el eddig, milyen tapasztalatokat szereztek. A z eddigi munkát záró szakmai megbeszélésen részt vett Hévizi Róbert, a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársai is. Értékelőjében kiemelte, öröm volt látni a kutatásban résztvevők elhivatottságát, valamint azt, hogy nem csak az épített örökségekre fordítottak figyelmet, hanem a térségben élő hagyományőrző közösségekre és értékteremtő emberekre is.
Az értékfeltáró kollégium munkája tovább folytatódik. Megkezdődik az összegyűjtött kérdőívek kiértékelése, a települési „érték-térképek” kialakítása. Ezt követően a kollégium kutatói újra visszajönnek Zoboraljára, 2019. szeptember 29 és október 5 között újra terepmunka vár majd a résztvevőkre.
dr. Horváth Zsolt
technikai szervező