A kutatási területhez az alábbi települések tartoznak: Martos, Naszvad, Ógyalla, Ímely, Path, Perbete, Dunamocs, Dunaradvány, Hetény, Komáromszentpéter, Marcelháza, Bátorkeszi, Karva, Virt, Búcs, Izsa, Madar.
A kollégiumban 34 anyaországi és felvidéki magyar kutató vett részt, közülük 25-en első alkalommal végeztek ilyen jellegű terepmunkát. 4 középiskolás és 20 főiskolás, egyetemista ismerkedett az értékfeltárás módszertanával.
A Martosi Értékfeltáró kollégium szakmai vezetője dr. Sipos Anna néprajzkutató, a Duna-menti Múzeum igazgató-helyettese, a technikai szervezői feladatokat pedig dr. Horváth Zsolt, a Lakiteleki Népfőiskola munkatársa látta el. A kollégium munkájának előkészítésében komoly feladatot vállalt még Keszeg István, Martos település polgármestere és Gubik László, a martosi Esterházy-akadémia alapítója.
Nagyon hatékony és sikeres munkát végeztek a kutatók a kollégium első fordulója során, a 17 településen több mint 350 kérdőívet gyűjtöttek, ez nagyon jól megalapozza a második forduló munkájának előkészítését.
Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke is ellátogatott Naszvadra, a kollégiumban résztvevő kutatók szálláshelyére. A Lakiteleki Népfőiskola vezetője meghallgatta a kutató csoportok munkájának eredményéről szóló beszámolókat. Lezsák Sándor értékelőjében kiemelte, nagyon fontos feladatnak tartja azt az értékfeltáró munkát, amely immár 3 éve elkezdődött a Kárpát-medence magyarok által lakott tájegységeiben. A Magyar Országgyűlés alelnöke bejelentette, hogy a jövőben is folytatódnak az értékfeltáró kollégiumok.
A Martosi Értékfeltáró Kollégium 2018. szeptember első hetében folytatja munkáját a Felvidéken.
dr. Horváth Zsolt
technikai szervező