A Lakitelek Népfőiskola kihelyezett tagozataként, a Kelet- és Közép-Európai Kutatásért és Képzésért Alapítvány támogatásával 2013-2019 között „Kelet NYIT - Keleti Nyelveket Ismertető tanfolyamok” néven ritka nyelveket ismertető tanfolyamok működtek Budapesten. A tanfolyam 2013-ban indult „Hét nyelven beszélünk” néven. A nyelvi program egy év szünet után, 2015-ben folytatódott, új formában és helyszínen, már „Keleti NYIT” néven. A program felépítése sok tekintetben megegyezett a korábbival, viszont nagy előrelépésnek számított, hogy sikerült bővíteni a nyelvek listáját. 2015-től kezdődően a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium biztosított helyszínt a tanfolyamok számára. A nyelvtanulás mellett az órák fontos eleme volt az országismereti rész, amelyet prezentációkkal, audió és videó anyagok bemutatásával tettek színesebbé az előadók. Az oktatás tantermi keretek között folyt, ahol minden szükséges eszköz rendelkezésére állt, beleértve projektort és vetítővásznat is.
A 4 hónapon át tartó, 32 órás kezdő nyelvi és országismereti képzésekre kiscsoportos foglalkozások keretében került sor. Heti egy alkalommal 120 perces duplaórában tanulhattak a diákok a nyelvcsoportokban. A tanfolyamok évről-évre az ősz második felében indultak újra és a szüneteteket is beleértve március végéig tartottak.
2016-ban újabb előrelépés következett, ugyanis sikerült tovább bővíteni a tanulható nyelvek választékát. Ennek értelmében már 10 tanfolyamot hirdettünk meg az alábbi nyelvekből: azeri, baskír, belarusz, grúz, kazah, kirgiz, tatár, türkmén, ujgur és üzbég.
A képzés fő célja az volt, hogy az érdeklődők számára elérhetővé tegyük olyan nyelvek tanulását is, melyek kevésbé ismertek és talán szokatlanul hatnak a magyar fül számára. De mindezek ellenére érdeklődésre számot tarthatnak, és tanulásuk hasznos lehet. Ezen nyelvek közös jellemzője, hogy Magyarországon nincs lehetőség sem egyetemi szak, sem nyelviskolai képzés keretében a tanulásukra. Az alapozó képzés ízelítőt kínált az oktatott nyelvekből és nemzeti kultúrákból. A program egyediségét az adta, hogy a hallgatók anyanyelvi oktatók segítségével ismerkedhettek az célországok nyelveivel és kultúráival.
A tanfolyamok országismereti és alapozó nyelvi képzésből álltak. Az oktatás befejeztével a hallgatók modulzáró vizsgát tettek. A korábbi években a program zárásaként a résztvevők egy hosszú hétvége keretében ismerkedhettek meg egymással és a többi ország kultúrájával, színvonalas prezentációk segítségével a lakiteleki Népfőiskolán. Az utóbbi években pedig egy kulturális esttel zárultak a tanfolyamok. Az est helyszíne hagyományosan a Polgárok Háza volt, időpontja pedig többnyire április hónap második felére esett. Az eseményen résztvevők a tanfolyamon szereplő nyelvekkel/országokkal közelebbről is megismerkedhettek. A tanfolyamok diákjai prezentációkkal és kulturális előadásokkal adtak számot a 16 hetes képzés alatt elsajátított ismeretekről. Az eddigi évek során a kulturális program keretében az adott nyelven íródott versek szavalásával, vagy azok fordításaival, esetleg magyar versek célnyelvű fordításával szórakoztatták a közösséget. További példákkal élve: az esteken résztvevők megismerkedhettek belarusz népdalokkal, azeri és grúz nyelven íródott versekkel, üzbég mesével, ujgur tánccal, kazah népzenével és néptánccal, illetve a diákok előadásában igazi kazah népi hangszerek is megszólaltak és bemutattak eredeti népi viseleteket is.
A 2017-es évben újabb szünet következett, majd 2018-tól ismét folytatódtak a képzések. Azeri, kezdő és – első alkalommal – haladó belarusz, grúz, kazah tanfolyam várta a diákokat.
A tanfolyamok oktatói kivétel nélkül anyanyelvi beszélők voltak. Erre nagy hangsúlyt fektettünk, hiszen így tudták hitelesen képviselni és bemutatni saját kultúrájukat/hazájukat. Viszont többségük nem volt képzett oktató, mivel a szóban forgó nyelvek esetében nem volt megoldható diplomás nyelvtanárok alkalmazása. Ezt igyekezett ellensúlyozni az a tény, hogy anyanyelvi beszélőként, tőlük első kézből kaphattunk ízelítőt az adott kultúrákat illetően. Természetesen amennyiben adódott lehetőség, képzett tanárokat kértünk fel az oktatásra. Így oktatóink között szerepelt az ELTE belarusz nyelvi lektora Larisza Sztankevics és Petkevics Olga a BGE nyelvtanára is. Egyébiránt többnyire itt tanuló diákok, PhD hallgatók, fiatal diplomás munkavállalók vagy évtizedekkel ezelőtt áttelepült és itt élő személyek tartották a tanfolyamokat. Az oktatók nagy részével évek óta dolgoztunk együtt. Kivétel nélkül, mindenkinek volt korábbról tanítási tapasztalata. A válogatás során erre is igyekeztünk nagy figyelmet fordítani.
A hallgatók összetétele igen változatos volt. A nyelvkurzusokkal elsősorban a diákokat céloztuk meg. Mégpedig azokat, akik tanulmányaik során vagy a jövőbeli terveik miatt hasznosítani tudják a tanfolyamon megszerzett tudást. Ezzel együtt olyanok is látogatták a képzéseket, akiknek a munkájukban volt hasznos a nyelv- és országismeret. Továbbá akadtak olyan érdeklődők is, akik turisztikai célállomásnak szemelték ki az adott térséget vagy országot és emiatt jártak a tanfolyamra. A tanfolyamokon minden érdeklődőt szívesen fogadtunk.
Az eltelt évek alatt összesen 29 tanfolyam indult, nagyjából 300 érdeklődővel. Közülük 250 főnél több diák regisztrált valamelyik tanfolyamra és kezdte el nyelvi képzésünket.
A program hosszú távú célja az volt, hogy a tanfolyamokat látogató diákokból egy közösség formálódjon. Illetve – lehetőségeikhez mérten – a tanfolyamok zárása után, egyéni vagy csoportos formában, magánúton is folytassák a megkezdett tanulmányaikat. Erre több példa is akadt mind a belarusz, kazah és a türkmén csoport esetében. A hallgatók közül sokan a Lakitelek Népfőiskola egyéb kapcsolódó programjainak is aktív résztvevőjévé váltak.