A budapesti Baht Nabijj nevű csapat nyerte azt a kétnapos vetélkedőt, melyet Megalkuvás nélkül címmel, Romzsa Tódor, kárpátaljai görög katolikus püspök emlékére rendeztünk az elmúlt héten.
Immár hagyomány, hogy a Lakitelek Népfőiskola a Keresztény Élet című hetilap szerkesztőségével közösen, minden esztendőben emlékversenyt hirdet a Kárpát-medencei középiskolák számára.
A vetélkedők „témájául” olyan neves egyházi személyiségek szolgálnak, akik életüket áldozták hitükért. A választás idén Romzsa Tódorra esett. A mártírsorsú munkácsi (Kárpátalja) görög katolikus püspök 1911-ben Nagybocskón született. Rómában folytatott teológiai tanulmányai elvégzése után, 1936-ban szentelték pappá, nyolc évvel később, 1944-ben püspökké nevezték ki. A szovjet bevonuláskor már ő állt a munkácsi egyházmegye élén. Egy alkalommal a püspök templomszentelésről tartott hazafelé, amikor államvédelmisek katonai teherautóval belehajtottak lovas kocsijába, majd őt és kísérőit vasdorongokkal agyba-főbe verték. A merénylet azonban nem járt sikerrel. Bár súlyosan megsérült, a főpap életben maradt, és kórházba került. A kommunisták nem törődtek bele a kudarcba, és egy – ápoló nővérnek álcázott – ügynökük egy óvatlan pillanatban megmérgezte Romzsa Tódort. A hívei körében rendkívüli népszerűségnek örvendő püspök 1947. november 4-i temetése gyásznap volt egész Kárpátalja számára.
A vetélkedő múlt heti elődöntőjébe huszonöt háromfős csapat került be, közülük tizenketten jutottak tovább a döntőbe. A feladatokat ezúttal is Olajos István, a lakiteleki Eötvös-iskola igazgatója állította össze, és ugyancsak ő vezette le a versenyt is.
A diákok válaszait, megoldásait – a Kocsis Fülöp görög katolikus megyéspüspök, Lezsák Sándor, az országgyűlés alelnöke, Czoborczy Bence, a Keresztény Élet című hetilap főszerkesztője, Puskás László pap-festő, Romzsa Tódor életrajzírója, Harmatos Áronné ny. iskolaigazgató és Olajosné Kádár Ilona tanár alkotta – hatfős zsűri értékelte. Döntésük alapján a találkozót a budapesti Baht Nabijj nevű csapat nyerte. A győztesek a zsűrielnök Kocsis Fülöp püspök érdeklődésére elmondták, csapatuk neve egy arab szó, jelentése: szerencsés próféta.
Hasonlóképp magyarázatra szolgált a második helyen végzett gyulafehérvári Scandicus csapat neve is. Mint kiderült: a scandicus a gregorián kottákban olyan pneuma (hangjegy), amely három „fölfelé törekvő” hangból áll.
A harmadik helyet a komáromi Szent András, míg a negyediket a nyárlőrinci Szent Lőrinc csapat szerezte meg. Az ötödik helyezést elért pozsonyi Osztralenka csillaga nevű kétfős csapat kivételesen nem egyházi, hanem állami iskolából érkezett. Kislétszámú, de nagytudású csapat – jellemezte őket Kocsis Fülöp püspök.
A dobogós helyen végzett csapatok értékes könyvjutalmat kaptak. A győztes budapestiek ráadásként egy futball-labdát is átvehettek, melyet Orbán Viktor volt és leendő miniszterelnök küldött, s melyet az adományozó mellett valamennyi zsűritag is ellátott kézjegyével. De egyetlen résztvevő csapatnak, mi több, a zsűri tagjainak sem kellett üres kézzel távozniuk.
A találkozó végén a házigazda Lezsák Sándor bejelentette, az első hét helyezett csapat diákjai és felkészítő tanárai részt vesznek azon a Romzsa-zarándokúton, melyet július 5. és 8. között vezet, s melynek állomásai között szerepel Nagybocskó, a mártír főpap szülőfaluja, valamint annak a tragédiának a helyszíne, ahol az államvédelmisek végezni akartak a munkácsi püspökkel, és a görög katolikusok híres búcsújáróhelye, Máriapócs sem marad ki – hangsúlyozta a politikus.
(Forrás: kis-kunsag.hu)