A Költészet napja előtti tisztelgésnek is szánt vetélkedő, vagy inkább találkozó ötlete tavaly, a Petőfi Sándor halálának 160. évfordulója alkalmából rendezett budapesti emléktúrán fogalmazódott meg.
Akkor határozta el Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Pálinkó Gyuláné, a Bács-Kiskun Megyei Kisiskolák Közművelődési Egyesületének elnöke, hogy hagyományteremtő céllal idén himnuszmondó versenyt hirdetnek a Kárpát-medencei kisiskolák diákjai számára.
A rendezvényt szerdán a házigazda, Lezsák Sándor nyitotta meg. Köszöntője után Kubik Anna színművésznő a versmondásról, Bíró Zoltán irodalomtörténész professzor pedig nemzeti imánkról, a Himnuszról tartott előadást.
A résztvevők előadásmódját – Budai Ilona népdalénekes, Kubik Anna színművésznő, Harmatos Áronné ny. iskolaigazgató, Bíró Zoltán irodalomtörténész és Takács Bence, az Echo TV hírolvasója alkotta – ötfős zsűri értékelte. Döntésük alapján a vetélkedőt, egyben a győztesnek szánt – Erkel Ferencet ábrázoló – herendi porcelánszobrot a makói Briák Orsolya nyerte.
A második helyen holtverseny alakult ki, ugyanis a dejtári Kovács Diána és a soltvadkerti Szűcs Vivien azonos pontszámot ért el. Hasonló volt a helyzet a harmadik helyen is, melyen a szentesi Szallai Róbert a székesfehérvári Szakáts Rékával osztozott. A győztesek értékes könyvjutalmat kaptak, de egyetlen versenyző sem távozott üres kézzel.
A vetélkedő végén mondott zárszavában Lezsák Sándor egy, az 1990-es úgynevezett taxisblokád idején megélt drámai személyes élményét elevenítette fel, himnuszunk erejének igazolására. A magyar himnusz hungarikum – szögezte le a politikus, aki a verseny két legfőbb szervezőjét, Pálinkó Gyulánét és Szikszai Lászlót a megyei kisiskolák közművelődési egyesületének elnökét, illetve alelnökét egy-egy hungarikumokból összeállított csomaggal ajándékozta meg.
Az esemény végén Pálinkó Gyuláné bejelentette: a himnuszmondó versenyt jövőre is megrendezik.