A Robotika Kollégium első kurzusa

2021.október.11. Hétfő

Az emberek többsége félelemmel tekint jövőnkre, ha a robotok és emberek kapcsolatát hallják. Nem az a kérdés, hogy eljön-e a hétköznapi életet átszövő robot technológiát használó korszak, hanem hogy hogyan tanuljuk meg a robotokkal történő kommunikációt, a robotok programozását, megértve azt, hogy az irányítás mindvégig a kezünkben marad. A robotok azokat a munkafolyamatokat veszik "majd" át, melyeket az ember már nem szívesen végez el. Illetve monotonitását, precízségét, vagy veszélyességét tekintve a munka elvégzésére inkább robotokat állítunk a helyünkre.

Kiss Róbert rendkívül jól felépített elméleti oktatásai előzték meg a gyakorlati feladatokat igazi robotokkal. Igazi robotok szót kiemelném mielőtt bárki gyerekjátéknak gondolná a LEGO cég robot csomagját. A robotok összeállítása ez esetben veszélytelen, de az ipari robotokhoz hasonlóan lehet őket programozni, szenzorjaikkal reagálva környezetükre.

A kollégium ezen hétvégéjén a LEGO robotokkal hangolódtunk rá a robotika alapjaira. Megismerkedve a blokkrogramozással a robotika világában új programozási trendekkel, komplex megoldásokkal egyszerű eszközökön; robothardverrel, az oktatási robotok csodáival, XXI. századi oktatási megoldásokkal; alapszenzorok használatával, a környezet érzékelésével a robot szemszögével; mozgásvezérléssel, szervomotorok használatával, hogyan és mitől mozog a robot; kreatív algoritmusokkal, hogyan bírható a robot látszólag intelligens viselkedésre; robotkommunikációval, amikor a robotok "beszélgetnek"; robotokon keresztüli "oda-vissza" fálj műveletekkel.

December 3-5-ig tartandó kollégiumunkon tovább fejlesztjük blokkprogramozási tudásunkat a LEGO robotok mélyebb szintű programozásával szinte megegyező ipari robotok programozásáig. De itt már szeretnénk más előadókat is bevonva mind elméleti, mind gyakorlati, Arduino és ESP32 mikrovezérlőkkel felügyelt áramköröket, robothardvert összeállítani, programozni.

 

 

Czinege Sándor kollégium vezető