Gondolatok a Kína Kollégium ötödik képzési alkalmáról

2020.március.03. Kedd

Az első képzési napon a hallgatók részt vettek az IKoN szervezésében a Lakiteleki Népfőiskola Gálfalvi termében megvalósuló Nagy Abiáta: Ahogy a világot látom című kiállításának megnyitóján. Az esti órákban a kínai kultúrával, filmművészettel és történelemmel való ismerkedés jegyében a Hős című, Jet Li főszereplésével készült film került vetítésre.

A szombati képzési nap első szakmai előadója Kusai Sándor volt pekingi nagykövet volt. A diplomata kiterjedt előadás keretében tekintette át a kínai és a globális diplomácia történelmi kontextusait, rávilágítva azokra a sajátosságokra, amelyek ennek alapján a modern és posztmodern korszak nemzetközi viszonyait és nemzetközi kapcsolattartási szokásainak jellegzetességeit eredményezte.

Nyári Norbert az előadásában Kína és az online tér viszonyáról tartott bemutatót. Ismertette többek között a kínai applikációk jellegzetességeit, a kínai internet használat sajátosságait, az internetes tartalmak cenzuráltságának folyamatát.

Lim Kwee Siong, Magyarországon élő, Malajziából származó kínai üzletember részletesen beszélt előadásában Malajziáról, az ottani kínai közösségről, illetve arról, mint került hazánkban, milyen hazánk egy kínai-maláj szemével. Lim az előadásában, családját is példaként hozva, kitért a malajziai kínai közösség kialakulásának jellegzetességeire. Lim górcső alá vonta azokat a magyar sajátosságokat (köszönés, szólások, ételek) amelyek ez itt élő kínai-malájnak különösek, sokszor megmosolyogtatók lehetnek.

Az előadók sorát Szarvas Szilveszter, a Pestisrácok.hu főszerkesztő-helyettese zárta, aki a facebook kínai helyzetéről, illetve az alternatív közösségi oldalak használatáról beszélt. Előadásában hangsúlyt helyezett az internetes tartalmak ellenőrzésének és szűrésének globális problematikáira. Szarvas Szilveszter kitért a jobboldali újságírás helyzetére, illetve az oknyomozó újságírás sajátosságaira.

Az este folyamán Pavlicsek Patrik és Nyári Norbert vezetésével ázsiai témakörű kocsmakvízen vehettek részt a hallgatók.

A képzés harmadik napján Szinák Attila és Hollósi Anna Marie karatemesterek a karate elméletéről, származásáról tartottak előadást, majd a hallgatók önvédelmi gyakorlati foglalkozáson vehettek részt.

 

dr. Kasznár Attila, a kollégium vezetője

 

Kövesse Lezsák Sándor tevékenységét facebook oldalán is!